انتخاب موضوع
مقالات

انتخاب موضوع

چگونه موضوع مناسب برای پایان نامه کارشناسی، کارشناسی ارشد و رساله دکتری انتخاب کنیم؟

شاید یکی از جذاب ترین بخش های دوره تحصیلی، بخش مربوط به پایان نامه می باشد. همه ما در مقاطع مختلف از بخشی از دروسی که باید طبق چارت آموزشی پاس می کردیم و نمره قبولی می گرفتیم، ناراضی بوده ایم. پایان نامه کارشناسی، کارشناسی ارشد و رساله دکتری را می توان نقطه ای متمایز با بخش های دیگر این دوران تحصیلی دانست. در این بخش هر دانشجو می تواند کاملا بر اساس علایق خود عمل کرده و جلو رود، تا حداقل بخشی از این روند آموزشی مطابق میل دانشجو پیش رود.

اگرچه در همین بخش نیز مشکلات زیادی وجود دارد. گاها طرفیت اساتید مورد علاقه دانشجوها زود پر می شود. در این خصوص تمامی دانشجویانی که انتخاب اساتید برایشان از درجه اهمیت بالایی برخوردار است باید زودتر از دیگر هم رشته ای های خود با اساتید مورد نظر وارد مذاکره شوند تا بتوانند استاد مورد نظر را انتخاب نمایند.

اساتید دانشگاه ها ممکن است با هر موضوعی که دانشجو علاقه دارد، موافقت نکنند و دانشجو رو مجبور به انتخاب موضوع از بین یکی دو گزینه پیشنهادی استاد کنند.

هر استاد با توجه به سابقه پژوهشی در دوران تحصیل و در دوران استادی خود، موضوعات خاصی را مد نظر دارد و سعی می کند دانشجویان ادامه دهنده مسیر دانشجوهای قبل باشند. این موضوع نیز می تواند در تحمیل موضوع به دانشجو موثر باشد.

با وجود تمام مشکلات پیش روی دانشجو، راه هایی وجود دارد، که دانشجو می تواند با بهره بردن از آن ها، در زمینه مورد علاقه خود کار تحقیق و پژوهش را انجام دهد. موارد بیان شده موجب می گردد که این بخش از دوره تحصیل، متمایز با دروسی باشد که دانشجو در طول ترم های مختلف پاس می کند.

some-alt

حال نکته دارای اهمیت، انتخاب موضوع مناسب جهت پایان نامه کارشناسی، کارشناسی ارشد و رساله دکتری می باشد و مهم ترین سوال پیش روی هر دانشجو در ابتدای کار این است که

چگونه موضوع مناسب برای پایان نامه کارشناسی، کارشناسی ارشد و رساله دکتری انتخاب کنیم؟

اگر در انتخاب موضوع پایان‌نامه کارشناسی، کارشناسی ارشد و رساله دکتری دقت لازم و زمان مورد نیاز به کار گرفته نشود، تمامی مسیر پیش روی دانشجو که در واقع مسیر ساده ای نیز نمی باشد، سخت تر خواهد گردید. در واقع انتخاب موضوع جدید، کاربردی، مورد علاقه، که جای کار مناسب برای موضوع پایان نامه داشته باشد، می تواند بخش زیادی از روند کار را تسهیل نماید و نتیجه کار برای دانشجو چه برای ادامه تحصیل، چه ورود به بازار کار و چه برای مهاجرت تحصیلی یا کاری، بسیار تاثیرگذار باشد.

برای انتخاب موضوع مناسب باید در ابتدا زمینه کلی مورد علاقه انتخاب گردد. سپس در حوزه زمینه مورد علاقه مقالات متعدد مورد مطالعه قرار گیرد. با توجه به اینکه رویکرد کار پژوهشی و دروس دانشگاهی متفاوت می باشد و در کار پژوهشی فرض بر این است که دانشجو باید با تحقیق و سرچ کردن اطلاعات مورد نیاز را گردآوری کند، مطالعه مقالات معتبر در این زمان از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشند. مقالات مروری که در واقع به عنوان مقالات survey یا مقالات review شناخته می شوند. بسیار می تواند در دادن اطلاعات مورد نیاز دانشجو کمک نمایند. محققان، مقالات مروری را با بررسی مقالات مختلف و طبقه بندی آن ها گردآوری کرده اند. در نتیجه مطالعه این مقالات می تواند دید کلی را به دانشجو برای انتخاب موضوع مورد علاقه خود بدهد. هر موضوع دارای چالش های گوناگونی می باشد که کار در هر یک از این حوزه ها به حل مسئله ای متفاوت می انجامد.

پس از بررسی چالش های گوناگون زمینه ای باید انتخاب گردد که علاوه بر جدید بودن، کاربردی و به روز بودن، برای دانشجو نیز جذاب باشد تا دانشجو به دلیل علاقه به موضوع پایان نامه خود با دقت و انرژی بیشتر به مطالعه و تحقیق در این حوزه بپردازد.

some-alt

برای جستجو جهت پیدا کردن مقالات مناسب، کلمه کلیدی مورد نظر برای هر موضوع را در سایت https://scholar.google.com سرچ نموده تا مقالات مربوطه نمایش داده شوند.  همچنین سایت های https://ieeexplore.ieee.org/Xplore/home.jsp و https://www.elsevier.com و …. می توانند در پیدا کردن مقالات معتبر و مناسب مفید واقع شوند. برای انتخاب موضوعاتی که در سال های اخیر بیشتر مورد توجه بوده اند، بهتر از مقالات مربوط به دو سال اخیر در ابتدا مورد بررسی قرار گیرند. جدید بودن یک موضوع از این نظر دارای اهمیت است که هم می توان کارهای بیشتری در این حوزه انجام داد و هم با توجه به به­روز بودن موضوع، مورد توجه افراد بیشتری، جهت ارائه در زمینه کار و یا ادامه تحصیل قرار می گیرد. از طرفی یک موضوع نباید موضوع بسیار دشواری بوده به نحوی که قابل اجرا نباشد. موضوع باید ترکیبی از علاقه، کاربردی بودن و تسلط داشتن دانشجو به آن موضوع باشد.

پس از مشخص شدن موضوع مورد نظر، مقالات در آن زمینه خاص باید مورد مطالعه قرار گیرد تا روش پیشنهادی با استفاده از مقالات مختلف استخراج گردد. البته برای انتخاب موضوع به عنوان موضوع پروپوزال بهتر است موضوع انتخابی کمی کلی باشد تا در طول روند پایان نامه در صورت نیاز، امکان تغییرات جزئی در روش پیشنهادی وجود داشته باشد.

 

موارد ذکر شده در بالا به عنوان بخشی از نکات مهم جهت انتخاب موضوع مناسب برای پایان نامه کارشناسی، کارشناسی ارشد و رساله دکتری می باشد. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر، دوستان شما در موسسه …. آماده پاسخگویی و راهنمایی شما در انتخاب موضوع مناسب هستند. جهت نیاز به مشاوره در خصوص پایان نامه کارشناسی، کارشناسی ارشد و رساله دکتری از طریق شماره تماس و آدرس ایمیل شرکت با ما در تماس باشید.

دیدگاه

buy anabolic online ۳۰/۰۷/۱۴۰۰

Thanks for the good article, I hope you continue to work as well.

نوشتن نظر