نحوه نگارش پایان نامه
مقالات

نحوه نگارش پایان نامه

ساختار کلی تمامی پایان نامه ها شامل بخش های زیر می باشد.

نگارش پایان نامه

 •           هر پایان نامه شامل صفحاتی می باشد، که در واقع بخش اصلی پایان نامه به شمار نمی آیند ولی برای تمامی پایان نامه ها ضروری بوده و باید درون ساختار پایان نامه به درستی مورد استفاده قرار گیرند.
 •           در بخش اول این ساختار صفحاتی شامل موارد زیر باید قرار داده شوند.طرح جلد پایان نامه –  صفحه ی “به نام خدا” – تأییدیه‌ی هیأت داوران جلسه‌ی دفاع از پایان‌نامه/رساله – تأییدیه‌ی صحت و اصالت نتایج – مجوز بهره‌برداری از پایان‌نامه و حق چاپ و تکثیر – صفحه تقدیم به – صفحه ی تشکر و قدردانی یا صفحه سپاسگذاری
 •           سپس در بخش بعد چکیده ای از پایان نامه انجام شده بیان می گردد. این بخش شامل 3 الی 4 پاراگراف (حدودا شامل 300 کلمه باشد) در خصوص موضوع، دلیل انتخاب موضوع، روش پیشنهادی، مزایای روش پیشنهادی و نتایج حاصل از ارزیابی روش پیشنهادی می باشد. در پایان نیز باید کلمات کلیدی پایان نامه بیان گردد.
 •          صفحه بعد علائم، نشانه ها و اختصارات که در پایان نامه به کار برده شده است، بیان می گردد. این بخش به عنوان راهنمای کلمات تخصصی استفاده شده در متن پایان نامه، در ساختار پایان نامه قرار می گیرد.
 •          بخش بعد شامل فهرست های مختلف در پایان نامه می باشد. در ایتدا فهرست مطالب، حاوی تمامی قسمت های اصلی می باشد. این بخش نشان دهنده تیترهای مختلف فصل های پایان نامه می باشد. در ادامه نیز فهرست نمودارها قرار می گیرد. فهرست جداول به عنوان آخرین فهرست در ساختار پایان نامه قرار می گیرد.
 •          در ابتدای روند نگارش پایان نامه، باید عنوان پایان نامه و رساله انتخاب گردد. این عنوان باید برگرفته از جدیدترین و به روزترین موضوعات موجود در زمینه تحقیقاتی مورد نظر باشد. انتخاب عنوان پایان نامه از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشد، زیرا تمامی روند کار وابسته به این بخش می باشد. پس از انتخاب موضوع پایان نامه، باید مقاله ای معتبر و جدید به عنوان مقاله پایه (مقاله بیس) انتخاب گردد. این مقاله باید از معتبرترین ژورنال های موجود مربوط به یکی دو سال اخیر انتخاب گردد. با استفاده از مقاله پایه، مقالات مروری و مقالات معتبر سال های اخیر، به نگارش پروپوزال پرداخته شود.
 •          بخش بعد مربوط به مقدمه پایان نامه و رساله می باشد. در این بخش لازم است مقدمه ای در خصوص معرفی موضوع مورد بحث به همراه بیان مسئله ارائه گردد. همچنین در این بخش باید توضیحاتی در خصوص موارد زیر که در پروپوزال توضیح داده شده است اورده شود.
  • اهداف تحقیق چیست؟
   اهدافی که با انجام پایان نامه و یا رساله دکتری دنبال می شوند چیست.
  • جنبه نوآوری و جدید بودن تحقیق چیست؟
   پایان نامه ی شما به چه جنبه هایی از موضوع می پردازد که کارهای پیشین به آن نپرداخته اند و یا قرار است روش شما آن رو بهبود بخشد. برتری و مزیتی کار شما چیست؟
  • سوالات تحقیق شامل چه مواردی می شوند؟
  • فرضیه های تحقیق شامل چه مواردی می شوند؟
   فرضیه ماهیتا به پیش بینی رابطه میان متغیرها می پردازد. برای اینکه یک فرضیه قابل آزمون باشد، بایستی رابطه میان حداقل دو متغیر در یک جامعه مشخص را پیش بینی کند. تفاوت فرضیه تحقیق و سوال تحقیق در این است که سئوال تحقیق از رابطه موجود بین متغیرها در مسئله خاص سئوال می کند. در حالی که، فرضیه  پیش بینی می کند که رابطه وجود دارد.
  • ضرورت تحقیق چیست؟
   موضوع مورد نظر از چه نظر دارای اهمیت می باشد و دلیل اینکه روش پیشنهادی شما در این مورد باید انجام شود چیست؟
  • متغییرهای وابسته و متغیر های مستقل

 • در فصل دوم پایان نامه و رساله باید به معرفی ادبیات موضوع (ادبیات پژوهش) پرداخته شود. تمامی مطالبی که لازم هست خواننده پایان نامه برای بیان روش پیشنهادی بداند، باید در این فصل بیان گردد. البته باید مطالب به صورت مفید آورده شود و از آوردن مطالبی که غیرضروری است، پرهیز گردد.
 • کارهای پیشین و پیشینه پژوهش در ادامه کار انجام می گردد. جهت یافتن چالش های موجود در مسائل روز و بررسی نقاط قوت و نقاط ضعف کارهای پیشین، باید مقالات متعددی مورد مطالعه قرار گیرد.
  سپس در این بخش کارهایی که تا کنون در مقالات جدید و معتبر مرتبط به زمینه پژوهش انجام شده است ذکر می گردد. مطالب جمع آوری شده باید به صورت دسته بندی شده، مشخص و ذکر گردد. این بخش معادل literature review در مقالات می باشد.
 • تا اینجای کار شما بخش های مختلف مربوط به دیگران را جمع آورس نموده اید. از فصل بعد تازه بخش های مربوط به پایان نامه شروع می گردد. در این فصل باید رویکرد پیشنهادی به صورت واضح توضیح داده شود. این بخش معادل proposed method در مقالات می باشد.
 • در فصل چهارم باید روش پیشنهادی مورد ارزیابی قرار گیرد. با توجه به نوع تحقیق و پایان نامه ای که انجام می شود. نتایج باید به صورت عملی، آزمایشگاهی، پیاده سازی، شبیه سازی، تحلیل آماری و … مورد ارزیابی قرار گرفته و نشان داده شود که روش پیشنهادی باعث بهبود در عملکرد موضوع مورد تحقیق شده است.  برای بیان نتایج، باید از نمودارها، اشکال و جداول استفاده گردد تا به خوبی روش پیشنهادی در مقایسه با کارهای پیشین مورد ارزیابی قرار گیرد.
 • فصل پایانی باید به جمع بندی مطالب بیان شده در فصول قبل بپردازد. پس از جمع بندی مطالب پایان نامه، براساس مطالعات و اطلاعات بدست آمده در این پژوهش، روش هایی به عنوان رویکرد های پیشنهادی باید معرفی گردد.
 • با توجه به اهمیت نشان دادن اعتبار پایان نامه، در ادامه منابع و مراجع پایان نامه ذکر می گردد. در این بخش باید تمامی مقالاتی که در متن مورد استفاده قرار گرفته اند، به ترتیب به کارگیری در متن بیان گردد. لازم به ذکر است که مراجع باید شامل جدیدترین، معتبرین و قابل ارجاع ترین کارهای پیشین، در حوزه مسئله پیشنهادی، باشند. برای بهبود روش نوشتن منابع و یکسان بودن نحوه ارجاع دهی به مقالات، بهتر است از نرم افزارهای مناسب جهت رفرنس دهی به منابه و مراجع پایان نامه استفاده گردد. از بهترین نرم افزارها در این حوزه می توان به نرم افزارهای Endnote  وMendeley  که از معروف ترین نرم افزارهای رفرنس نویسی هستند، اشاره کرد.
 • بخش نهایی کار مربوط به پیوست ها ( می تواند شامل پرسشنامه، آیین نامه و دستورالعمل ها و تمامی فایل هایی باشد که در صورت نیاز در پایان نامه قرار بگیرد)
  مطالب بیان شده در بخش های بالا، نحوه نگارش پایان نامه را به صورت خلاصه بیان می کند. در صورت نیاز به توضیحات بیشتر، تیم تحقیقاتی …. جهت همکاری و ارائه راهنمایی های لازم در زمینه های گوناگون آماده خدمت رسانی به تمامی محققان گرامی می باشد.